Nejnovější zprávy

úterý 28. března 2017

Steam OS - Kdo si hraje, nezlobí...

By Professorkaos64 (Own work)
[CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Již řadu let využívám operačních systémů typu GNU/Linux, a to z jednoduchého důvodu... Nemám rád Windows! Nemám rád Microsoft! Nemám rád lidi jako jsou Bill Gatese, Steve Ballmer, a jim podobní... Nemám rád... asi bychom tu byli dost dlouho, pokud bych to měl všechno vyjmenovat... Definoval následujícím způsobem... Chcete-li si s počítačem hrát, nainstalujte si Linux! Chcete-li hrát na Linuxu hry, nainstalujte si Steam OS!

Službu Steam zná nejspíše mnoho lidí, jenž si rádi krátí čas hraním nejrůznějších herních titulů. Ty jsou dostupné pro jeden či více druhů operačních systémů, tedy zejména pro Windows, Mac, či Linux. V každém případě je však podmínkou mít zaregistrovaný účet na službě Steam, a mít nainstalovaného klienta této služby. A právě zde je kámen úrazu! Zatímco firma Microsoft šla cestou univerzálního jádra pro 32-bitové i 64-bitové verze procesorů, u Linuxu je nutné počítat s tím, že většina Linuxových distribucí naopak disponuje dvěma různými verzemi jádra (kernelu), určených buď pro 32-bitové nebo 64-bitové procesory.

Netuším, jaká je situace nyní, avšak v době, kde jsem tuto záležitost řešil já, byl k dispozici pouze 32-bitový klient Steam, který by měl za normálních okolností fungovat i na 64-bitových procesorech, neboť to je u 64-bitových procesorů běžné, pokud opomenu, že lze v takovém případě využít pouze 4GB RAM operační paměti, i pokud je jí fyzicky k dispozici na daném stroji více.

V mém případě tomu však bylo zcela jinak. 32-bitový klient na 64-bitovém Linuxu nefungoval, a 32-bitový klient na 32-bitovém Linuxu zase nedokázal zpracovat hry pro 64-bitové procesory. Na stránkách této služby (a na základě jednoho článku na internetu) jsem zjistil, že kromě Linuxového klienta je k dispozici rovněž i 64-bitový Linux s názvem Steam OS, který 64-bitového klienta obsahuje. A tak jsem neváhal, a tuto netradiční distribuci Linuxu nainstaloval...

Ano! Steam OS je Linux! GNU/Linux Debian, obsahující celou řadu proprietárních součástí, jako jsou ovladače grafických karet apod., což dnes již u Linuxu není nic neobvyklého, avšak vždy je nutné ve zdrojích příslušné distribuce ručně povolit, a zdroje aktualizovat. Operace, kterou zvládne téměř každý, a zabere to maximálně 5-10 minut. Pokud ovšem o takové možnosti dotyčný uživatel ví. Mnohem častěji problém nastává při detekci ovladačů k příslušným kartám, kdy je nutné zjistit, který konkrétní ovladač je nutné stáhnout a zkompilovat (nainstalovat složitým způsobem), což mnoho lidí může odradit, zvláště tehdy, kdy se instalace nepodaří, a grafické prostředí je nepoužitelné (v lepším případě), či ovladače není možné načíst z pozice kernelu (jádra), a pak dochází jednoduše k tomu, že systém už nenabootuje (nenaběhne) vůbec (ten horší případ).

Některé distribuce Linuxu (např. Ubuntu a jeho deriváty) mají toto ošetřeno, pokud ovšem při vydávání nových verzí systému vývojáři neudělají onu pomyslnou chybu v rámci akce kulový blesk. To pak obvykle má za následek obdobné potíže, jako v předešlém odstavci. Já měl to štěstí, že se mé staré "železo" rozhodlo odebrat na odpočinek, a tak jsem při výběru nového stroje zohlednil právě tuto možnost, tedy kompatibilitu mezi hardwarem a softwarem (zjednodušeně řečeno). Zkrátka nějaké ty složitosti se tam vždy dříve či později vyskytnou, a je třeba je nějakým způsobem řešit. Oproti tomu Steam OS, který je spravován firmmou Valve, toto vše dokázal (alespoň v mém případě) již během instalace, která není nikterak složitá.

V tzv. "Big Picture" módu, jenž připomíná spíše rozhraní nějaké smart TV lze hrát všechny hry dostupné pro platformu Linux 64-bit ale i 32-bit. Problém je pouze s některými funkcemi, jako přehrávání mp3, či streamování během hraní. Vedle toho lze povolit v nastavení i tzv. Desktop mód, tedy klasickou pracovní plochu. Já osobně jsem se nespokojil s nabídkou oficiálního zrcadla a přidal si celou řadu dalších. Ovšem zde je nutné být obezřetný!!! Zejména v okamžiku, kdy se v takovém případě nabídnou aktualizace zastaralých balíků Steam OS. Až na jednu výjimku mě všechny aktualizace prošli bez problémů, jiná situace nastává, chcete-li instalovat další software, jenž je závislý na jiných balících, které kvůli nesplněným závislostem nelze uskutečnit, tedy nainstalovat, či aktualizovat na potřebnou verzi.

Avšak nebyla by to komunita Linuxu, kdyby si i s tímto nedokázala poradit. Celá řada programů je dostupná i bez nutnosti instalace, a to ať samotného programu, či podpůrných knihoven. Příkladem za všechny může být APPimage. Prostě jen stáhnete příslušnou aplikaci, a kliknutím spustíte. Cesta existuje téměř vždy, jen je nutné umět tu správnou nalézt...
  • Blogger - komentáře
  • Facebook - komentáře

0 komentářů:

Okomentovat

Item Reviewed: Steam OS - Kdo si hraje, nezlobí... Description: Rating: 5 Reviewed By: Jan Rippl
Zpět nahoru